*

Hamamboğazı Eğitim Etkinliği (15 OCAK 2017)

Etkinliklere hızla başlayan ve habire isterim de isterim diye diretip etkinlik yaptıran bizler yeni bir eğitim mağarası ile buradayız. SRT eğitimini sürekli olarak şehirde aldık. Bir kere Tilkiler Mağarası’nda 5 metre kadar SRT denememiz oldu ancak bu faaliyet gerçekten dikey yaptığımız ilk faaliyet. (Eren Çankaya, Eren Kılınç, Mehtap Uysal, Burhan Uysal, Rabia Uludağ ve benim için) Bu yüzden bizim için önemli bir tecrübe olan bu etkinlik için 08.00’de dernekte toplanıp, önceden hazırlanan malzemelere Birhan Abi ile son kez kontrol ediyoruz. 08.55’te Müzeyyen (Birhan Abinin arabası) ile yolla koyuluyoruz ve sırf bizi götürmek için gelen Apple da ekibin yarısı ile yola çıkıyor. Saat 10.00’da Ayaş merkezden mağara yollarına giriyoruz. Neyse ki kış mevsimindeyiz ve yerler buz yoksa çamurlar içinde bata çıka yürümemiz gerekecekti. Bu yolda Müzeyyen bizi buzlar üzerinde mağara yakınına kadar götürüyor. Artık ayaklarımıza kalan tek şey yarım saatlik bir dik tırmanış. 11.00 gibi çantaları alıp çizmeleri giyiyoruz ve tırmanış başlıyor. Mağara ağzına vardıktan sonra Mehtap’ın yaptığı keklerden atıştırıp hazırlık aşamasına geçiyoruz. E artık başlama vakti, 12.30’da girişi yapıyoruz. Bu ilk dikey mağaramız bizde sadece SRT tecrübesi olmuyor. Aynı zamanda Birhan Abi bize bolt çakmayı öğretiyor. Hepimiz teker teker el boltunu çakmayı deniyoruz ama el boltu gerçekten yorucu bir işmiş. Eren Kılınç ise matkapla bolt çakmayı da öğreniyor hatta mağara döşemesinde 2 tane boltu o çakıyor. Biz yeni mağaracılar için döşeme yapmanın ilk adımlarını denemek oldukça heyecanlı. İp üzerinde pek de fena olmayan hızla ilerliyoruz. 15.00 civarı ilk inişi bitirmiş oluyoruz. Orada karşılaştığımız yarasa kolonisi farklı yol seçmemize neden oluyor; onları uyandırmak veya rahatsız etmek istemeyiz. 17.00 gibi son durağımızda yemek yiyip dinlenip çıkışa geçiyoruz. İp toplamayı denemek isteyen Eren Kılınç ve Eren Çankaya’ya Cumhur abi yardım ediyor. 19.00’da mağara ağzında hazırlanırken bir şey fark ediliyor. Tabii etkinliği olaysız bitirmek olmaz, Eren Kılınç fotoğraf makinasını aşağıda unutmuş. Biz tepeyi inmeye başlarken Eren ve Birhan Abi makinayı çıkartıp hızlıca yetişiyorlar. Hava kararmış, aşağıdaki evin köpeği bize yol gösterirken 19.35’de arabanın yanında hazır oluyoruz. Aynı zamanda Apple da bizi almak için geliyor. Dönüş yolunda merkezden geçerken bir kahveye uğrayıp çaylarımızı içiyoruz. 23.00’te dernekte eşyaları bırakıp etkinliği sonlandırıyoruz.
Birhan Abi ve Cumhur Abi ile mağara içi çok keyifli ve verimliydi. Tecrübelilerle içerdeyken oluşumlar hakkında sürekli bilgiler alıyor, merak ettiklerimizi öğreniyor ve tekniklerimizi geliştiriyoruz. Maalesef yarın bu rüyadan kalıp sınavlara hazırlanacağız. Herkese teşekkür ediyorum. Ve dernekteki tüm isimlerle mağaraya girmeyi umuyorum.
Faaliyetteki isimler: Cumhur Şahin, Birhan Altay, Apple(Ahmet Elma), Eren Kılınç, Eren Çankaya, Burcu Aydın, Mehtap Uysal, Rabia Uludağ, Burhan Uysal. Sevgilerle.


Hazırlayan: Burcu AYDIN
Sitemizin Tüm İçeriğinden Eksiksiz Faydalanmak için Lütfen Sitemize Ücretsiz Kayıt Olunuz !


MAD