*

Hamamboğazı Eğitim Etkinliği (15 OCAK 2017)

Etkinliklere hızla başlayan ve habire isterim de isterim diye diretip etkinlik yaptıran bizler yeni bir eğitim mağarası ile buradayız. SRT eğitimini sürekli olarak şehirde aldık. Bir kere Tilkiler Mağarası’nda 5 metre kadar SRT denememiz oldu ancak bu faaliyet gerçekten dikey yaptığımız ilk faaliyet.
*

Kızılelma Faaliyeti (4.08-07.08.2017)

Can'ın (Can Özcan) bir hafta önceden planlarına başladığı Kızılelma faaliyeti 4 Ağustos Cuma günü Can Özcan, Mustafa Özkılıç ve ben (Rabia Uludağ) saat 17.10 gibi Ankamall AVM nin önünde buluştuk. İlk plan sonrası 6 kişi ve Cumhur abinin arabayla gideceğimiz faaliyet Uysal kuzenlerin ( Burhan Uysal ve Mehtap Uysal) bizi satması sonrası 4 kişi kaldık. Rahat rahat gideriz diye konuşurken Cumhur abinin ben size söylemeyi unuttum bende gelmiyorum demesiyle araçsız ve 3 kişi kaldık. Buna rağmen yinede gideceğiz dedik ve nasıl gideriz diye alternatifleri araştırdık
*

Mağarabilim (Speleoloji) Nedir?

Mağarabilim (Speleoloji) Nedir? Mağaracılığın sportif bir uğraş ya da hobi olarak ele alınabilecek bir yanı olmakla birlikte, bilimsel açıdan incelenmesini gerektiren birçok özelliği de bulunmaktadır. Mağaralarda yapılan bilimsel çalışmalar sonucu, mağarabilim anlamına gelen speleoloji ortaya çıkmıştır. Speleoloji kısaca, mağaraların jeolojik, hidrojeolojik, minerolojik, biyolojik, arkeolojik, paleolontolojik, pleoantropolojik yöntemler kullanılarak incelenmesi çalışmalarının tamamını kapsayan bir disiplin olarak tanımlanabilir.
*

Mağaracılık Nedir?

Mağaracılık Nedir?

Mağaracılık, öncelikle, mağaraların araştırılması ve haritalanması amacıyla yapılan bir doğa sporudur. Tüm doğa sporlarında olması gerektiği gibi, amaç doğayla yarışmak değil, doğayla uyumlu bir yaşam ve spor pratiğinin sağlanmasıdır.

Mağara ortamının bilimsel açıdan incelenmesi ile ilgilenen bilim dalı “speleoloji” (mağarabilim), bu amaçla mağara araştırmaları yapanlar ise “speleolojist” (mağarabilimci) olarak adlandırılmaktadır. Sportif amaçlarla mağara araştırmaları yapanlara “caver” (mağaracı), bu spor dalına ise “caving” (mağaracılık) denmektedir.MAD