*

Mağaracılığın Geleceği

Mağaracılığın Geleceği İçinde bulunduğu coğrafya dolayısıyla dünyanın en önemli mağara potansiyellerine sahip olan ülkemiz, özellikle yabancı mağaracıların ilgi odağı konumundadır. “Gösterişsiz” bir doğa sporu olan mağaracılık, ülkemizde oldukça az tanınmakta ve hak ettiği ilgiyi görmemektedir. Sadece Fransa’da 30 bin civarında mağaracı bulunmaktadır. Ülkemizde ise bu sayı bir kaç yüz ile sınırlı kalmaktadır.

Belki de mağaracı denilen adamı mağaralara sürükleyen, bu sporun gerçekten gösterişsiz olmasıdır. Yerin metrelerce altında, gözlerden uzak, karanlık, soğuk ve nemli bir ortamda mağaracı, mağaranın doğal sınırlarına ulaşmaya çalışırken kendi doğal sınırlarını tanıyacaktır. İçeride geçirilen saatler ve hatta günler mağara ile yapılan bir mücadeleden daha çok, karanlık, soğuk ve nem ile, kısacası Doğa ile barışık bir şekilde yaşamayı öğrenmekle geçecektir. Bu öğrenim sürecinde mağaracının iradesi güçlenecek ve keşfetme güdüsü ile daha derine inmek için can atacaktır. Gelişen teknoloji ve teknikler ile yeryüzünün her noktasının keşfedilmiş olmasına rağmen, yerin altında henüz göz değmemiş, ayak basılmamış yerlerin olduğunu bilmek mağaracının bu arzusunu kamçılayacak ve O’nu yeni maceralara sürükleyecektir.

Ülkemizde 40 binin üzerinde mağara olduğu tahmin edilmektedir. Bunların henüz 2,000-2,500 kadarı araştırılmış olup, birçok mağaranın varlığı bile bilinmememktedir. Siz de bulunduğunuz yöredeki mağaraları bildirerek, bu mağaraların araştırılmasını ve doğal zenginlik olarak değerlendirilmesini sağlayabilir, bu sonsuz keşif ve öğrenme sürecine katkıda bulunabilirsiniz.

Araştırılmamış mağaralar ile ilgili bilgi vermek ve mağaracılık ile ilgili her türlü bilgi almak için, http://www.mad.org.tr, mad@mad.org.tr ve magaracilar@gmail.com adreslerinden Mağara Araştırma Derneği ile bağlantıya geçebilirsiniz. Mağara Araştıma Derneği’ni, 0312 229 64 09 numaralı telefondan, Çarşamba günleri 19:00-21:00 saatleri arasında arayabilir, mağaralar ve mağaracılıkla ilgili her konuda yardım isteyebilirsiniz.

Sitemizin Tüm İçeriğinden Eksiksiz Faydalanmak için Lütfen Sitemize Ücretsiz Kayıt Olunuz !
Grup: Ziyaretçi
Açılır pencere
Kayıt Tarihi: --


Konuları: 0
Yorumları: 0
ICQ: {icq}
10 Ocak 2012 04:21#1

Yazan: Chelsia

Smack-dab what I was lkooing for-ty!MAD