*

30-31 Ağustos 2014 Sarp Faaliyeti

Artık gelenekselleşen Sarp Dağı’nda mağara arama etkinliğimiz bu yıl 30-31 Ağustos tarihlerinde üst gençlik çağını yaşayan dört üyemiz (Birhan Altay, Uğur Murat Leloğlu, Cumhur Şahin, Haluk Yurdakul) tarafından gerçekleştirildi. Ağzına arabayla gidilen mağaraların mağaracılığımızı öldürmemesi için kendimize yaptığımız bu eziyet geçen sene de 24-25 Ağustos 2013’te gerçekleştirilmişti (http://mad.org.tr/etkinlikler/72-24-25-agustos-2013-sarp-faaliyeti.html). Bu sefer güney değil batı yolundan tırmanmak üzere Cuma akşamı 22:00 gibi yola çıkmışken haritada doğu yüzündeki Muhar’a kadar yol açılmış olduğunu gördük ve doğudan istediğimiz noktaya ulaşmayı denemeye karar verdik. 7:00 gibi vardığımız Muhar’dan, Haluk’u arkamızda bırakarak, 08.00’de yola çıktık. Aslında yayladan itibaren yanlış yola girip iki saat kaybettiğimizi ancak dönüşte anladık. Yolda rastladığımız çobanların tarifi ile yola devam ettik, taa ki yağmur damlaları düşmeye başlayana kadar. Tam sırttan batıya dönecekken ilerideki yayla evlerine sığınmaya karar verdik. 14:30’da aceleyle girdiğimiz ilk evde yağmur ve doludan nasibizimi aldık.

30-31 Ağustos 2014 Sarp Faaliyeti

Yayla evinde dolunun geçmesini bekleyenler. Foto: UML

Aslında yan evin gayet güzel bir çatısı olduğunu gördüğümüzde artık güneş çıkmıştı.

30-31 Ağustos 2014 Sarp Faaliyeti

Dandun Çukuru. Foto: BA

Kendini iyi hissetmeyen Cumhur’u artık kampımız olan yaylada bırakıp 17:20’de sırttan devam ettik. Bir süre sonra kokurdandan kokurdana atladığımız ve ilerleyemediğimiz bir noktaya geldik. İki kişi ayrı ayrı sağa sola bakarak dönerken Birhan muhtemel mağara girişleri buldu.

30-31 Ağustos 2014 Sarp Faaliyeti

Kireçtaşı ve kireçtaşı ve kireçtaşı... Selfie: BA

Ertesi sabah hedefimize varamadığımızı kabullenip dönüşe başladık. Sonradan zaten yanlış yerden çıkmaya çalıştığımızı öğrenecektik. Çıktığımızın yarısından az bir sürede (doğru yoldan) döndüğümüz yaylada misafirperver yaylacıların epey süre misafiri olup 17.20’de yola revan olduk. İlk olarak, Google Earth’ten bulduğum girişleri kontrol etmek için Yuvalı Yaylası’na gittik. İlk bulduğumuz düdene, çevrede söylendiğine göre, bir defa 15 yıl kadar evvel, bir defa da iki yıl kadar evvel “turistler” girmişti. Mağara ağzında da bir el boltu ve bir de matkap boltu vardı. Sonradan yaptığımız internet araştırmasında bu girişlere ait bir veri bulamadık. Bu kişilerin kulaklarını çeşitli fantazilerle çınlatırken epey su girişi de tespit ettik.

30-31 Ağustos 2014 Sarp Faaliyeti

Yuvalı’da mükemmel kamp yeri ve mağara girişi. Foto: UML

30-31 Ağustos 2014 Sarp Faaliyeti
Yuvalı’da subatan. Foto: UML

Artık Ankara yoluna düşebilirdik. Eğirdir Gölü kıyısında faaliyet için aldığımız son gıdaları taam ederek uzun zamandır ilk defa geriye yiyecek getirmedik. 1200 km’lik maceramız Pazartesi sabahı 4:00’da sonuçlandı. Artık Sarp Dağı’nın araştırılmamış bir bölgesine nasıl ulaşacağımızı biliyoruz. Nasılsa gelecek yılın haziranına kadar işin yorgunluk tarafı unutulacak. “Gitmeyin oğlum” diyenler gene olacak ama umarım bizim şevkimiz çoğalarak sürecek.

Etiketler: Sarp Dağı, Sarp Mağarası, Mağara Araştırma

Sitemizin Tüm İçeriğinden Eksiksiz Faydalanmak için Lütfen Sitemize Ücretsiz Kayıt Olunuz !


MAD