*

Aladağlar - Avcıgediği Düdeni Etkinlik Raporu

MAĞARA ARAŞTIRMA DERNEĞİ (MAD)

ALADAĞLAR – AVCIGEDİĞİ DÜDENİ ETKİNLİK RAPORU

30 KASIM – 1 ARALIK 2013
(SARIMEMEDİN YURDU YAYLA – ÇUKURBAĞ KÖYÜ – ÇAMARDI – NİĞDE)

KATILANLAR LİSTESİ

1) Birhan ALTAY
2) Ülkü TEKE
3) AYŞENUR BİBER
4) KADİR TAN


29 KASIM 2013

Saat 23.00 dolaylarında ekip dernek evinde toplandı fakat Sürücü Birhan’ın uyanamayıp zamanında gelememesi sonucu saat 01.30 a kadar beklenildikten sonra, Birhan’ın ekibe katılması ile yola çıkılabildi. Etkinlik için kişisel donanımlar ve bir çakıcı çekiç takımı ile sadece mağara girişinde kullanılmak üzere 10 m. lik bir ip alındı. Gereken diğer malzeme halihazırda mağara içinde paketlenmiş olarak durmaktadır. Kamp çadırları ve mutfak malzemesini Kadir sağladı. Çadırlarımız 2 adet 5 Mevsimlik mükemmel çadırlardı. Aracımızın yanmayan sol kısa farı, elektrikçi bulamayınca değiştirilemedi ve kah uzun far ile kah tek farla yolculuğa devam etmek durumunda kaldık. Yolculuk, Birhan’ın nerede ise hiç mola vermemesi sayesinde kaybedilen zaman kapatılıp, zamanında sabah erkenden yaylaya varmamızla saat 07.30 da sona erdi. Yaylada hava açık ancak ayaz hüküm sürüyordu. Her yer donmuş ve kristal kaplanmıştı. Bu arada yayladaki bir başka değişiklik kamp yaptığımız yere kocaman bir bina kondurulması ve yayla girişine de bir güvenlik kulübesi konması olmuş. Kocaman bina konaklama ya da sığınma için değil tuvalet ve banyo ihtiyacı için imiş. Yani sadece banyo ve helalar var içinde. Komik ama böyle.

Aladağlar - Avcıgediği Düdeni Etkinlik RaporuAladağlar - Avcıgediği Düdeni Etkinlik Raporu


Fotoğraflar: Birhan ALTAY - Yapılan binayı gördünüz mü? -Kahvaltı sonrası yürüyüşe hazırız.

O soğukta hemen çayımızı hazırlayıp, sucuklu yumurtalarımızla zeytin-peynir vb. ile kahvaltımızı yapıp mağaraya doğru hemen yola çıktık (saat 09.40). Kızların, özellikle de Ülkünün yükü hayli ağırdı. Sinan’ın kocaman çantası nerede ise Ülkünün boyu kadar ve Sinan yükü gibi bir hal almıştı. Yürüyüşümüzü yavaş tempo ile çok fazla uzun mola vermeden ara ara kısa kısa dinlenmeler ile sürdürdük. Ormanlık alan bitip de aykırı geçişle Mangırcı Kayalarına koyulmamızla Güneşi kovalaya kovalaya patikadan devam ederken, 2300 m lerde zemin kar kaplı olmaya başladı.

Aladağlar - Avcıgediği Düdeni Etkinlik Raporu

Fotoğraf: Birhan ALTAY

Saat 15.00 de 2500 metre seviyesine ulaşıldı. Zemindeki kar miktarının fazlalığı dolayısıyla irtifa kaybedilerek 2450 metre seviyesindeki düzlüğe inilip kamp yapıldı. Ertesi gün mağaraya gidilmesine karar verildi. Saat 16.00 da çadırlar kurularak kamp hazırlandı.

Aladağlar - Avcıgediği Düdeni Etkinlik RaporuAladağlar - Avcıgediği Düdeni Etkinlik Raporu

Fotoğraflar: Birhan ALTAY -2450m de Kamp yeri. -Akşam olmak üzere solda en üstte aşılan karlı seki.

Bu arada esmeye başlayan Lodos ile hava ısınmaya ve zemindeki kar da erimeye başladı. Öyle ki, ocağın yaydığı ısı sanki tüm kampı ısıtıyor gibi bir his yaratıyordu.. Yemekten sonra çadırda günün değerlendirilmesi yapılarak, sabah erkenden Birhan ve Kadirin mağaraya sorti yapmasına, Ülkü ve Ayşenur’un botlarının uygun olmaması nedeniyle kampta kalmasına karar verildi.

01 ARALIK.2013

Saat 06.30 da Birhan ve Kadir kalkarak hızla hazırlıklarını yaparak saat 07.06 da mağaraya doğru yola çıktılar. 2450 metreden mağaranın bulunduğu alana ulaşmak için 4 adet karla kaplı seki zig-zag lar yapılarak ve birbirinin izi takip edilerek, giderek artan karlı zeminde 1 saatte aşıldı. Saat 08.10 da mağaraya ulaşıldı. Mağara civarı 30 cm karla kaplıydı ve mağara ağzından aşağıya doğru kar dolmaya başlamıştı. Öyle ki bırakılmış olan hattın ipleri, nispeten eğimli olan bölümlerde tamamen kar altında kalmış durumdaydı. Kısa bir değerlendirme ve giyinme kuşanma sonrasında, mağaradaki karın erimiş olması ve de ilerliyor olması hayalleri ile, 08.45 te girişe başladık.

Aladağlar - Avcıgediği Düdeni Etkinlik RaporuAladağlar - Avcıgediği Düdeni Etkinlik Raporu
Fotoğraflar: Birhan ALTAY -Haziran ayında mağara ağzı ve bölge. Bu gezide her yer 30 cm karla kaplı idi.

Hattın başlangıcını götürdüğümüz iple yapıp sakladığımız döşeli hatta ve bırakmış olduğumuz çadıra ulaştık. Hemen karların altında kalmış ve yer yer donmuş ipi, götürdüğümüz kurtarma küreği ile karları aşağı atarak, karlardan kurtarıp adeta çubuk gibi sertleşmiş ip üzerinden hızla inişleri yaptık. Gördüğümüz, mağaradaki kar kütlesinin önceki etkinliklerdekilerden çok daha fazla azalmış olduğu, yaklaşık 5 m. Kadar alçalmış olduğuydu. O nedenle kar kütlesi ile duvar arasından kolayca kurulu hat üzerinden ilerleyip, 3 basamak halindeki inişler sonunda malzemelerin de bırakılmış olduğu son noktaya ulaştık.

Aladağlar - Avcıgediği Düdeni Etkinlik RaporuAladağlar - Avcıgediği Düdeni Etkinlik Raporu
Fotoğraflar: Birhan ALTAY - Şimdi bu kar kütlesi YOK !

Burada ipten ayrıldığımızda ayakta durulamayacak bir eğimle zemin duvara kadar buz- kar kütlesi ile kaplı. İnişin sonunda kara oturup ayakları duvara basarak durulabiliyor. Duvardaki doğal emniyet noktasına teknik malzeme dolu ve ağızları kapalı 3 adet çanta bağlı durumda. Son etkinlikte buradan aşağı inilememişti. Kar tamamen duvara kadar kaplı idi. Şimdi ise duvar ile kar kütlesi arasından geçilebilecek kadar genişleme oluşmuş o denli kar erimiş. Buradan ~5 m kadar inip altta görülen çakıllı zemine doğru indi. İnerken de Kurtarma Küreği ile kar kütlesinde genişletme yaptık. İndiğimiz yer de kar kütlesi ile dolu. Sadece duvar ile kar kütlesi arasından bu kütlenin etrafında çepeçevre dolanılabiliyor. Kar kütlesinde kürekle biraz traş yapılarak daha rahat dolaşılmasını sağladık. Bu noktaya 2 ayrı kolla da galeri iniyor. Zemin çakıl taşlarla kaplı oynak olmayan sert bir zemin ancak tam orta bölümü ise çevresi 10 m olan kar kütlesi ile tamamen dolu. Geniş bir galeri halinde devam eden ve 2 ayrı galerini de bağlandığı boşluğun burada sona erebileceğini ve mağaranın burada bitmiş olabileceğini düşünmek mümkün değil. Fakat mağarada ilerleyebilmek için ya kar kütlesini eritecek ve akmasını sağlayacak bir yöntem ya da kar kütlesi içinden galeri açıp açılan tünelden ilerlemeyi gerçekleştirmek vb. bir yöntemi tartışmamız gerekiyor.

Dönüş ve dağdan inmek için zamanın kısa olması dolayısı ile hemen hızla geri çıkışa geçildi Çıkarken de bolt ve kulakları da yanımıza aldık. Saat 11.20 de mağaradan çıkmıştık. Hemen giriş hatları sökülüp gizlenecek malzemeleri sakladık. Ve hızla giyim kuşam değiştirilip kampa doğru yola koyulduk. (saat 12.03)
Kar kaplı zeminde topuk vurarak iniş yapılırken ilerlemek oldukça kolay oluyordu. Bu edenle de çok hızlı ilerleyebildik. Dikkatimizi çeken sabah yürüyüşümüze ait izlerin kimi yerlerde silinmiş olması veya dolmuş olması idi ? 20 dakika sonra 2450 kamp yerindeydik. Kızlara neler yaptığımız ve mağaranın durumunu kısaca anlattıktan sonra bir yandan toplanmaya bir yandan da çay hazırlayıp, konserve ısıtarak yemek işini halletmeye koyulduk. Birkaç fotoğraf çekiminden sonra saat 14.30 da toparlanıp, kar kaplı patika yoluyla inişe geçtik.

Aladağlar - Avcıgediği Düdeni Etkinlik RaporuAladağlar - Avcıgediği Düdeni Etkinlik Raporu


Fotoğraflar: Birhan ALTAY - Kamp yerinde karları erimesini görüyorsunuz.

Karlı kulvar bittikten sonra, bir gün önceki donuk sert özelliğinden eser kalmamış çamura dönmüş, yumuşamış zemin ile inişimize devam ettik. Akşama doğru saat 16.30 da Sarı Memedin Yurdundaydık. Kısa hazırlık ve eşyaların araca yerleştirimi sonrası 17.00 de Çamardı üzerinden gitmek üzere yola çıktık. Çamardına gidip Paça içecektik. Çamardına vardığımız saatte Paça kalmayınca Mercimek Çorbası ve Kuru Fasulye oldu akşam yemeğimiz..

Buradan yolumuzu Adana- Aksaray yolu üzerinden yapmayı planlamıştık fakat ne Navigatörümüzden ne de Harita üzerinden bir bağlantı yolu bulamayıp devam ettikçe yolumuz Pozantı’ya doğru devam etti. Yolumuz bu şekilde ~100 km kadar uzayınca, tamamen kamyon yolu haline gelmiş yol ile 1 saat kaybımız oldu ve Gece 23.30- 24.00 de varabilecek iken 01.00 da ancak Ankara’da olabildik. Derneğe malzemeleri bıraktıktan sonra evlere dağılmakla etkinliğimiz sona ermiş oldu (02.12.2013).

Aladağlar - Avcıgediği Düdeni Etkinlik Raporu


KRONOLOJİK OLARAK AVCIGEDİĞİ DÜDENİ ETKİNLİKLERİ

Sinan POYRAZ’ ın Notları, Birhan ve Haluk’un Eklemeleri

(22/08/2013) Mağaraya bir sonraki gezinin tarihini tam olarak planlamak ve genel olarak biraz daha bilgi vermek adına bu maili atıyorum.

Bu mağaraya şimdiye kadar 3 gezi hazırladık fakat mağara hepsinde bir yolunu bulup bizi savuşturdu. Bu 3 gezi de 3 er günlüktü ve bu günlerden sadece 1 gün mağaraya girildi. İlk ve son gün ulaşıma harcandı.

İlk gezide (Sinan, Birhan, Uğur, Zeliha) en çok vakti Alpinist Murat'ın ihbarını verdiği mağarayı aramakla geçti. Bulduğumuzda ise çok fazla vaktimiz kalmamıştı ve kısa bir sorti atıp (-30m) mağaranın devam ettiğini görüp çıkmıştık. (Eylül 2012)

İkinci gezide (Sinan, Birhan, Ömer) direkt olarak mağaranın önüne kadar yürüyüp kampı da oraya attık. Aladağlar' da kar henüz erimemişti hatta mağaranın girişinde bile kar vardı. ilk gezide apaçık olan iniş karla kapanmıştı ve bir alt kademeye zar zor inmiştik. Bu noktada mağaranın devam ettiği görünüyor fakat karla duvar arasındaki darlık geçmeyi zorlaştırıyordu. -60m lerde yine mağaranın devam ettiğini (bu sefer daha az belirgindi) görüp çıkmıştık. (Haziran 2013)

Son gezimizde (Sinan, Birhan, Haluk, Onur, Kadir, Mustafa) dışarıda ve mağaranın ağzında hiç kar yoktu; mağaranın 1km güneyinde dağın kuzey yamacında kalan kütleler hariç. Mağaranın -60m lerindeki karın seviyesi de oldukça azalmıştı hatta bu erime bir geçidin açılmasını sağlamıştı. Fakat bu geçidi geçtikten sonra da kar vardı (muhtemelen erime yüzünden birleşme noktaları ortadan kaybolmuş). 2. gezide aştığımız dar geçitte daha da dardı. Jumar yapmak desandörü tutma bile zordu. Bu noktada yine mağaranın devam ettiği görülüyordu. (Ağustos 2013)

Şimdi size ekte mağaranın -30m sinde görülen ilk kar kütlesinin gittiğimiz aylara göre ne durumda olduğunu çizdiğim tabloyu gönderiyorum (paintten çizdiğim için dandik oldu).

Aladağlar - Avcıgediği Düdeni Etkinlik Raporu

Tabloyu da anlatayım 2012 Eylül ayındaki gezimizde -30 de 2 tane birbirinden ayrı duran kar kütlesi vardı. Karın yükseklik seviyesi de oldukça aşağıdaydı bu 2 kütle geçmeyi zorlaştırmayacak şekilde 5-6 m aşağıda duvara yapışarak birleşiyordu ve inişi hiç bir şekilde kapatmıyordu. Vaktimiz ve malzememiz kısıtlı olduğu için dönmüştük. 2. yani Haziran 2013 teki gezide ise yek pare ve ciddi yüksek bir kar kütlesi vardı. Hatta bu kar kütlesinde ''oturararak'' inişin devam ettiğini bildiğimiz daha doğrusu bulabildiğimiz en geniş noktasına bolt attım. Son gezide (Ağustos 2013) bu bolt kardan 5-6m yukarıda kalmıştı.

Karla kapanmış olan bu geçit bu sefer açıktı, tabii ki kar bu kez erimiş olduğu için orada geçit olduğunu görebildik. Fakat geçidi geçip 5m indikten sonra baksa bir kar kütlesi vardı. Tıpkı diğer seferlerde olduğu gibi karin kenarından mağaranın devam ettiğini görüyorduk. Ama ben bu sefer karin erimesini beklemek istemedim ki kolay kolay eriyecek bir kar da değildi. Sert karı aça aça 4-5 m daha indim ama nafile. Bu işlem çok yorucuydu ayni zamanda karın içinde çalıştığın için de çok üşüyorsun. Sonuçta geri donduk. Sabahta Birhan ve Onur ölçüme girdiler.

Önümüzdeki kar engelini asmak için yöntem araştırmalıyız; hemen mağaranın çıkısında Haluk kar ve buzu eriten bir maddeden bahsetti mesela.

Yani diyorum ki şu ana kadar karın en az olduğu döneme Eylül ayında tanık olduk. Bu sezonu kapatmadan tekrar bu mağaraya gitmemizin önemli olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki sene buraya devam edip etmeyeceğimiz açısından... Ekim ayında kurban bayramı tatili uzun bir tatile olanak veriyor. Bayramdan önceki hafta sonu + arife 11-12-13-14 Ekim tarihleri gelmek isteyenlerin şimdiden takvimlerini ayarlayabileceği, sakatlıklarını iyileştirebileceği ne bileyim gezi için ne engel varsa halledebileceği kadar uzakta bir tarih gibi görünüyor.

Hadi bir düşünün. :)

Sevgiler.

Haluk’tan

Kar- buz çözücü Anti-Ice & De-Ice be

Birhan’ın eklemesi,

Derneğe kimseler gelmeyince Sinan dayanamayıp böyle bir hatırlatma yazısı hazırlamış. Artık malumunuz üzere ve birkaç ileti öncesinde yazmış olduğum üzere aşağıda sürekli erimekle birlikte sıkışmış olan kar kütlesini geçmek için ilk kez kar çıkarma ve kar-duvar arasında kulvar açma işimiz var. Bunun için en son Ekim ayında Bayram tatili sırasında bir kez daha gidip, geçişe izin verir ise devam etmek, izin vermez ise bir üst kota kar çıkartıp kulvar açmak şeklinde bir İMECE için etkinlik planlayalım.
Ekimdeki Bayramda (12-20 Ekim arası bir tarihte)

Bu arada Sinan'ın krokide inilen son noktaların seviyesi işaretli değil o nedenle hepsi aynı seviye imiş gibi anlaşılıyor şaşırmayın.

Bu kar kütlesini geçmeye yönelik görüşler içinde Emrah'ın Karpit bombası hiç fena değil ama bu kar yığınını aşağı indirmek işi çözmüyor, tamamen galeriyi geçilmez kılar. Kimyasallar ile eritmek de (Tuz dahil) yeraltı suyuna zarar verebilir. Bu nedenle bana göre en güzeli ve de kolayı aşağıdaki kar kütlesini Yamaç ( Şev) düzeltmesi yapar gibi tıraşlayıp, taraçalandırarak (aşağı kaymasını önlemek için) yukarı bölüme almak ve karın doğal erime süresinde yerinde kalmasını sağlamak, yine de akmayı önlemek için de ahşap malzeme ile tahkimat yapmak olabilir.

Bu arada bu noktanın ardında ne kadar kar kütlesi olduğunu bilmiyoruz. O da sürpriz ama ;

Ekim ayında Kurban Bayramında olabildiğince kalabalık gidelim, zaten tatili de uzun Hem karı yukarı taşıyarak galeri açalım hem de ilerletelim (19.08.2013).

Etiketler: Aladağlar, Avcıgediği Düdeni, Avcıgediği

Sitemizin Tüm İçeriğinden Eksiksiz Faydalanmak için Lütfen Sitemize Ücretsiz Kayıt Olunuz !
Grup: Ziyaretçi
Açılır pencere
Kayıt Tarihi: --


Konuları: 0
Yorumları: 0
ICQ: {icq}
31 Ocak 2014 12:06#1

Yazan: emrah sınmaz

gençler, aferin :)MAD