*

24-25 Ağustos 2013 Sarp Faaliyeti

Hazırlayan: Uğur Murat LELOĞLU

Derneğimizin uzun yıllar faaliyet düzenlediği ve bir süredir ihmal ettiğimiz Isparta-Sütçüler Sarp Dağı bölgesine 24-25 Ağustos 2013 haftasonu bir araştırma faaliyeti düzenledik. Birhan Altay, Ferhat Aytekin, Uğur Murat Leloğlu ve Mustafa Z. Ruhi’den oluşan genç ekip olarak artık yaylacıların da çıkmadığı dağa güney yönünden ulaşmaya karar verdik.

24-25 Ağustos 2013 Sarp Faaliyeti
Fotoğraf: Birhan Altay (kurulu mod)

Çok zorlu bir arazi yapısı olan dağda rehber bulunamadığı için, sezgilerimizi ve bölge hakkında aklımızda kalanları kullanarak çıkmaya başladık. Şu fooğrafta mola vermiş olduğumuz noktadan sonar ne oldu ise (patikayı kaybettik tabii) oldu, Dağ bizim için oldukça SARP oldu.24-25 Ağustos 2013 Sarp Faaliyeti
Fotoğraf: Birhan Altay (yürüyüş başından)

Belli bir noktadan sonra patikalar çatallanmaya ve zaman zaman yok olmaya başlasa da, dolana dolana, kaybola kaybola Sarık Yaylasına vardık. Yanımızda kalan az miktarda su ile bu yaylada yattık. Parlak ay ve tepemizde sürekli gürültü yapan gudikler yüzünden biraz kötü uyusak da yerimizi sevdik.
Sabah Birhan ve Uğur Murat olarak arazide keşif yapmak ve kar bulmak için yola çıktık. Yolda bir kukurdan duvarında ~ilk 30 metresini tespit edebildiğimiz bir giriş ağzı bulduk. Epey sonra Orta Yayla’ya ulaştık.

24-25 Ağustos 2013 Sarp Faaliyeti
Fotoğraf: Uğur M. Leloğlu (Orta Yayla)

Burada bir kukurdanda kar da bulduk. Ve mağaranın karla dolu olmasıdan ötürü devam durumunu bilmiyoruz. Buradan ~10 kg kadar kar çıkarıp, paketledik ve eritmek için kampa götürdük.
24-25 Ağustos 2013 Sarp Faaliyeti
Fotoğraf : Birhan Altay (Kar dolu mağara)

Dönüş yolunda, tırmanış sırasında belirlediğimiz dikey mağaranın girişinde koordinatlarıı aldıktan sonra Uğur’un bastığı kaya koptu Düşerken de elindeki GPS fırlayıp, kırıldı. GPS’imizin kırılması nedeniyle yolumuz biraz uzadı ama artık suyumuz olacağı için mutluyduk. Ne de olsa daha önce bu dağda susuz kalmanın ne olduğunu öğrenmiştik. Kampta (Sarık Yayla) Sevgili Ferhat tüm kar stoğunu ertip suya çevirdi ve 2’şer pet halinde bizlere dağıttı.
Geri dönüş yolunda gene deneysel takıldığımız için sırtımızda ağır çantalarla biraz taştan taşa sektiysek de, sonunda katır yolunu bulup arabaya ,saat 19 da ulaştık. Hızlı bir toparlanma ardından yola çıkıp, saat 4 :30’da da Ankara’ya ulaştık. Darısı devam etkinliklerimizin başına.

Etiketler: ısparta sütçüler, sarp dağı, mağara araştırma

Sitemizin Tüm İçeriğinden Eksiksiz Faydalanmak için Lütfen Sitemize Ücretsiz Kayıt Olunuz !


MAD