*

Suluibrik ve Aygırini Mağaraları Araştırma Faaliyeti

KILAVUZ KÖYÜ

Coğrafi Konum ve Ulaşım

Mağara, Niğde’nin Bor ilçesine bağlı Kılavuz Köyü yakınlarında bulunmaktadır. Köy, Bor Çamardı arasında Bor’a yaklaşık 20 km mesafededir. Köy yaklaşık 1600 m rakımda, genel olarak dik bir yamaca sıra sıra yerleşik daha çok taş duvarlı, çatısız, toprak damlı bazıları pimapen pencereli evlerden oluşmaktadır. Köyün yerleştiği coğrafyada yaygın kireçtaşı varlığının, geçmişte demircilikle birlikte taş ustalığının da gelişmesini sağlamış olduğu düşünülmektedir. Ancak günümüzde yeni evler bu teknikle yapılmamış, eski ustaların da yakınları artık köyde yaşamadıklarından ve çoğu eski ev terk edilmiş olduğundan, eski konutlar ve kilise vb. ibadethaneler yıkılmaya yüz tutmuş durumdadır.

Suluibrik ve Aygırini Mağaraları Araştırma Faaliyeti Nihayet yine yollardayız. Bir iki kez niyetlenilen ama gidilemeyen bölgeye gitmeye bu kez kararlıyız. Maho’nun ittirmesi ve Birhan’ın çabaları sonuç verecek gibi. Cuma akşamı san anda tehlikeye düşen faaliyetimiz 28 Nisan Cumartesi sabahı saat 06:04 te Mahonun yola çıkması ile başlamış oldu. Daha önce Birhan’ın bir hafta öncesinden hazırladığı malzemelerimizi dernekten almıştık zaten. Ümitköy Kavşağından Onur, Emekten Birhan, 100. Yıldan Vedat ve Orandan Hakan alındıktan sonra aç karınlarımıza kulak verdik. Gölbaşı Hamlakit (Maho ilk kez gördüğünü söyledi inanır mısınız?) kahvaltımızı yapıp saat 08:03 gibi düşmüş olduk yola…

Orda burda şurda çay içelim derken Bora vardık. Ağaç gölgesinde çayımızı içip bir taraftan bizi çağıran Doğan ÇETİNKAYA’ya ulaşıp Borda olduğumuzu haber verdik. Alışverişimizi yapıp tekrar düştük yola. Saat 12:58 gibi köye ulaştık ve Doğan ÇETİNKAYA’yı bulduk. Tanıştık yedik içtik ve düştük yollara.

Konaklama:

Yoğun ısrarlara ( illa evde kalın yerimiz var vs) rağmen biz köye yakın bir çeşme kenarında kamp kurduk.

FAALYET RAPORU:

SULU IBRIK (Sulu Obruk) Mağarasının Özellikleri

Suluibrik ve Aygırini Mağaraları Araştırma Faaliyeti Mağara köyün kuzeyinde, toprak yoldan yaklaşık bir saat yürüme mesafesinde ve yaklaşık 1935 m rakımda bulunuyor. Arazi aracı sayesinde yürüyüş mesafemiz yarıya düştü. Çevredeki az sayıda var olmaya çalışan ardıç ağaçları yakınında bulunan mağaraya zorlu bir yürüyüşle ulaşılıyor. Mağara kayaların arasına adeta gizlenmiş şekilde. Bir çöküntüden eğilerek iki metre ilerleyince ulaşılan odacıktan karşınıza çıkıveriyor. Tam karşıdan sürekli sızan su traverten oluşturmuş. Taş bırakma testi ile derinliğini -80 ila 100 m olarak tahmin ediyoruz.

Cumartesi günü hazırlıklar uzun sürüyor. 16.30 dan itibaren Hakan ve Birhan ilk giriş için hazırlıkları tamamlıyor ve giriş başlıyor. Bizde dışarıda onları dinliyor ve beklemeye başlıyoruz. Bu arada araca ulaşmak gerekiyor. Onur ve Vedat araca doğru yola çıkıyor. Aracı biraz daha yakına getirmeyi deneyip epey başarılı oluyorlar… Unutulan istenen diğer malzemeleri yüklenip tekrar mağaraya ulaşıyorlar. Ekip ilk döşemleri yapmış durumda. Bekleme sırasında mağaradan gelen döşeme sesleri hiç kesilmiyor.

Suluibrik ve Aygırini Mağaraları Araştırma Faaliyeti Ekip dışarı çıkıyor ve traverten yapısının ya da matkap yüzünden döşemenin çok güvenli olmayacağını söylüyor. Delme sırasında yüzey parçalanması veya bolt sıkıştırma sırasında gevşeme ve yuvasında dönme hatta yerinden çıkma vb sorunlar yaşanmış. Dışarıda başka bir matkap ucu ile denemler yapıyoruz. Daha zinde ve kararlı olması için girişi ertesi güne bırakıp kamp için köye doğru dönüşe geçiyoruz. Köy yolunda çeşme yanındaki yeişl alanda kampladık.

Pazar günü sabah erkenden kahvaltımız yapıp Birhan ve Hakandan oluşan ekibi, saat 16.00 da almak almak üzere mağaraya bırakıyoruz.

Saat 16:02 Ekip için su ve yiyecekle mağaraya yaklaşırken, önce Birhan ardından Hakan görülüyor. Matkabın ucunu değiştirmemiz işe yaramış.

Mağara dik bir şekilde iniyor ve -92 m de sona eriyor şimdilik. Yıllar boyu kendiliğinden çökmeler ve karlarla sürüklenme yanı sıra atılıp duran taşlar inilecek bir alan (yığıntı) oluşturmuş. İnilen duvar tamamen akma damlataşlar ( traverten ) ile kaplı, halihazırda da akan su ile oluşmaya süslemeye devam ediyor. İlk başta 2X2 m. boyutlu iken aşağı doğru genişleyip, 12,5 X 5 m boyutlu bir genişliğe ulaştı. İniş 1 adet saptırma ve 7 sabit istasyon oluşturularak, 9 mm iple gerçekleştirildi. Aşağıda daralarak ilerleyen 16,5 m uzunluğunda, 5,5 m genişlikte ve ~8 m derinlikte durgun bir göl var. Zemini oluşturan molozlar çok oynak, 40 derece eğimle iniyor ve su birden bire derinleşiyor. Derinliğinin yaklaşık 8 metre olduğu söylendi. Botla ne güzel gezilir ileri bakılır diye konuştuk.

AYGIR İNİ MAĞARASI

Suluibrik ve Aygırini Mağaraları Araştırma Faaliyeti Elmalı Deresi denen mevkide yaklaşık 2000 m rakımda eskiden granit ocağı olarak işletilmeye çalışılan bölgeye yakın. Dibine kadar yol gitmesine rağmen uzun süredir kullanılmayan yol epeyice zorlu. Arazi aracımızla pey yakınına gittik ve yaklaşık 15 dakika yürüyerek ulaştık. Yerleşim olduğu, içerisine atların bağlandığı söylenen mağara Elmalı Deresi denen vadinin yüksek bir yamacında. Söylentiye göre At Kavmi burada yaşamış. Hemen yanında bir mağara daha varmış mezarlık olarak kullanılan ama çökmüş ve artık giriş yokmuş.

Güneye bakan Aygır İni mağarasının girişi çökmüş gibi. Zor olmayan girişten itibaren çöküntüler başlıyor. Bazen zorlu olan çöküntülerden atlaya zıplaya kaya, oldukça dik denebilecek inişlerle mağaranın dibine ulaşılıyor. Dip yaklaşık -50-60 metre. Toplam uzunluk 400-500 metre civarında. En dipte Güney sınırı andıran bir salon var. Oldukça tahrip edilmiş olan mağaraya sürekli bir giriş çıkış olduğu açık.

Dip çamur ve buradan sürekli çamur alınıyormuş. Özellikle köyün kadınları bu çamurun müptelası imiş. Ama ne için? Yemek için! evet evet yemek için.

Genel:

Ulaşım kolay denebilir. Bor’dan sonra ara ara bozuk olsa da her türlü araç ile Köye ulaşmak mümkün. Köy taş ama bakımsız evlerden kurulu.
Yedik içtik. Sadece Pazar kahvaltımızı kampta kendimiz hazırlayıp yedik.
Bizleri davet eden, meraklı ve bir o kadar da bilgilenme isteği ile çok okuyan, Doğan Çetinkaya’ nın ilgi ve konukseverliği için bir kez daha teşekkür. Kendisi kalça ekleminde protezli bir sağlık sorunu lmasına karşın arazide de hep yanımızda oldu bizlerle yürüdü hatta eşya da taşıdı. Tekrar teşekkürler.

Çevrede başka mağaralarında var olduğunu söylediler. Tekrar bekliyorlar…

Hazırlayanlar:

Vedat GÜN

Katılanlar:

1. Birhan ALTAY
2. Hakan ERDEMİR
3. Muharrem SAMUK
4. Onur ÇELİK
5. Vedat GÜN

Davet eden ve katkıda bulunanlar.

1. Doğan ÇETİNKAYA
2. Hamdullah Altındağ

Suluibrik ve Aygırini Mağaraları Araştırma FaaliyetiSuluibrik ve Aygırini Mağaraları Araştırma FaaliyetiSuluibrik ve Aygırini Mağaraları Araştırma FaaliyetiSuluibrik ve Aygırini Mağaraları Araştırma Faaliyeti

Etiketler: Suluibrik Mağarası, Aygırini Mağarası, Araştırma Faaliyeti

Sitemizin Tüm İçeriğinden Eksiksiz Faydalanmak için Lütfen Sitemize Ücretsiz Kayıt Olunuz !
Grup: Ziyaretçi
Açılır pencere
Kayıt Tarihi: --


Konuları: 0
Yorumları: 0
ICQ: {icq}
5 May 2012 22:20#1

Yazan: hamdullah altundağ

başta başkanımız olmak üzere BIRHAN beye HAKAN beye MUHARREM beye ONUR kardeşime VEDAT abime cok teşekkur ederım
inşallah bıdaki sefere daha güzel yerler keşfetmeye ve başarılarınızın devamını dılerim

Grup: Ziyaretçi
Açılır pencere
Kayıt Tarihi: --


Konuları: 0
Yorumları: 0
ICQ: {icq}
5 May 2012 23:01#2

Yazan: aziz akgül

güzel araştırma güzel görüntüler hemşerim dogan çetinkaya ve emegi gençen arkadaşların eline saglık tşk ederim

Grup: Ziyaretçi
Açılır pencere
Kayıt Tarihi: --


Konuları: 0
Yorumları: 0
ICQ: {icq}
6 May 2012 07:41#3

Yazan: isa aktaş

köyümüzün muhteşem goruntülerını dunyaya yansıttığınz için çok teşekur ederım ayrıca köyumuzu misafirperverlik açısından temsil eden doğan çetinkayaya minnettarım ayanıza sağlık

Grup: Ziyaretçi
Açılır pencere
Kayıt Tarihi: --


Konuları: 0
Yorumları: 0
ICQ: {icq}
7 May 2012 15:44#4

Yazan: izzet ethem altundağ

aygırin mağarasınada girmenizi tavsiye ederim

Grup: Ziyaretçi
Açılır pencere
Kayıt Tarihi: --


Konuları: 0
Yorumları: 0
ICQ: {icq}
11 May 2012 18:45#5

Yazan: kemal

DOĞAN ABİYE HAMDULLAH ABİYE VE ORADA ÇOK ZORLU VE ZAHMETLİ MÜCADELE EDEN ARKADAŞLARA TEŞEKKÜR EDERİM

Grup: Ziyaretçi
Açılır pencere
Kayıt Tarihi: --


Konuları: 0
Yorumları: 0
ICQ: {icq}
5 Haziran 2012 21:33#6

Yazan: Smiley

I just hope whoever wreits these keeps writing more!

Grup: Ziyaretçi
Açılır pencere
Kayıt Tarihi: --


Konuları: 0
Yorumları: 0
ICQ: {icq}
5 Aralık 2012 19:59#7

Yazan: Ali çayırlı

Köyümüzün gizli kalmıs doğasal güzelliklerini ortaya cıkardığınız için emeği geçen herkeze tesekkur ederiz.

Grup: Ziyaretçi
Açılır pencere
Kayıt Tarihi: --


Konuları: 0
Yorumları: 0
ICQ: {icq}
25 Şubat 2013 10:11#8

Yazan: selçuk altundağ

köyümüzde böyle güzellikler oldugunu ilk defa buradan öğreniyoruz emeği geçen herkeze teşekkürlerimi sunuyorum

Grup: Ziyaretçi
Açılır pencere
Kayıt Tarihi: --


Konuları: 0
Yorumları: 0
ICQ: {icq}
8 Ekim 2014 23:01#9

Yazan: bayram altundag

Bu arastırmanın yapılmasında emegi gecen herkesten köyumuz adına tesekkurlerimi iletiyorum.MAD