*

22.10.2017 Ankara Doğantepe Mahallesinde Keşif ve Tuluntaş Mağarası Gezisi

Kazım Sevilmiş'în TMF'na yaptığı ihbarın bize yönlendirilmesi üzerine, Mustafa'nın da kendisiyle kontak kurmasından sonra planlamalar yapılıp bölgeye bir keşif gezisi düzenlenir. Plan Birhan, Burcu, Can ve Mustafa'dan oluşan ekip dernekte saat 11:30 da buluşup, hazırlık yapıp 12:10 gibi Ankamall önünden Kazım beyi de alarak bölgeye intikal etmekti. Birhan geç gelince program biraz sarktı biz de fırsattan istifade karnımızı çorba ile doldurduk. Birhan 12:20 gibi derneğe geldikten sonra hemen malzeme hazırlığı işlemlerini tamamladık. 12:48 de yola çıkıp, Kazım beyi de yol üstünden alarak Siteler tarafına devam ettik. Yolda kendisiyle muhabbet ederken daha önce mahalleli tarafından bu mağara için "para" ile kişiler tutulup çıkacak olan "altınların" da bölüşülmesi üzerine anlaşma sağlanmış ama bir süre sonra giren iki kişi korkarak geri çıkmışlar ve parayı da istemezük diyerek arkalarına bakmadan gitmişler. Tabi Kazım Bey de eğer ki içinde altın bulursak mümkünse kendine pay vermemiz konusunda ki temennisini paylaşmayı ihmal etmiyor. Mağaradan çok altının konuşulduğu bu muhabbet sonrasında saat 13 sularında bölgedeydik, bölge kentsel dönüşüm kapsamında olduğu için Kazım Bey mağaranın yerini hatırlamakta biraz zorlandı. Alan küçüktü biz de tarama yaptık ama sonuç elde edemedik, bize yardımcı olmaları ümidiyle mahalleliye sorduğumuz da -işin içinde altın muhabbeti olduğu için- sonuç alamadık. Saat 14:30 sularında Burcu'nun "Madem burada bulamadık mağarayı, her şeyimiz hazır hadi o zaman Tuluntaş'a gidelim" demesiyle bu dahiyane fikri hemen benimsedik. Kazım Beye teşekkür ettikten sonra kendisini İstanbul yolu üzerinde bıraktık ve trafikten kaçmak için yolu uzatarak İncek'e doğru yol aldık. Müzeyyen'e(Birhan'ın arabası) enerji lazım olduğu için 2-3 Petrol Ofisine de uğrayarak Mağaraya ulaştık.
Biz gittiğimiz de Anümab orada kamplı bir faaliyet düzenlediklerini gördük. Hemen hazırlanıp Anümab'a da selam verip 14:50 de içeri daldık. Mağara küçük olmasına karşın dallı budaklı bir sürü kolu olan ve oluşum açısından zevk veren bir mağara idi. Bulduğumuz deliklere "hadi buraya da bakalım burası çok güzel" diyerek dolaştık mağarayı. Mustafa'nın ucuz ama kaliteli telefonu ile fotoğraf çekinmeyi de ihmal etmedik. Mağara çıkışımız saat 16:25 oldu. Mağaranın üst kısmında giriş deliği bulabilir miyiz diye yapılan çalışma Mustafa'nın yenecek bir şeyler görmesi üzerine sonuçsuz kaldı. Kıyafetlermizi değiştirirken Anümab dan iki arkadaş ve Birhan Tuluntaş üzerine analizlerini paylaşıyorlardı.
Teker dönmüştü, geri dönüş yolculuğu başlamıştı ilk hedef tabi ki Hamlakit'e gidip birer paça içmekti. Faaliyet sonrası goy goyumuzuda yapıp deerneğe malzemeleri temizleme ve iade işlemi için giderken, Mustafa'nın yol üstünde "aaa burası bana yakın ben ineyim" uyanıklığı, Birhan'ın da kızının yanına gitmesi zorunluluğu nedeniyle temizlik bana ve Burcu' ya kaldı. Güzel bir haftasonunu mağara ile geçirmenin tadıyla evlerimize dağılabildik.
ÖNEMLİ NOT: Mağara'nın merkeze yakın olması ve yatay olması nedeniyle bilinçli- "bilinçsiz" çok fazla insanın mağaraya girmesi ve mağarada ki oluşumlara dikkat etmemesi hatta bazı yerlerde kasti zarar verdiğini fark ettiğimiz de hem çok üzüldük hem de çok kızdık. Biz mağaradan çıktıktan sonra bile, giyimlerinden bilinçsiz olduğunu düşündüğümüz ( kendi aramızda mağaraya ceketle, kundura ile girilir mi ...... soruları yönelttiğimiz ) kişiler mağaraya giriş yapıyorlardı. Bu durumlar mağaranın korunmasında olumsuz örnekler oluşturduğu için bu konuda bir çalışma yapmamız gerekebilir diye düşündük.
Sitemizin Tüm İçeriğinden Eksiksiz Faydalanmak için Lütfen Sitemize Ücretsiz Kayıt Olunuz !


MAD